Biwak w Bieszczadach

Utworzono dnia 14.06.2022

5-8.06.2022r uczestnicy WTZ w Hrubieszowie wraz z opiekunami wybrali się na biwak w Bieszczady. Pole namiotowe zlokalizowane było przy szlaku turystycznym na Przysłup Caryński i Połoninę Caryńską. We wsi Bereżki, która położona jest na granicy BdPN od strony Ustrzyk Dolnych. Z okolic pola namiotowego roztacza się malowniczy widok na Połoninę Caryńską i dolinę potoku Wołosaty.

Program wycieczki zawierał:

- Wędrówkę Szlakiem na Małą  Rawkę 1272 m n p m  i Wielką Rawkę 1304m n p m  z Przełęczy Wyżniańskiej. To bardzo przyjemny bieszczadzki spacer, podczas którego  mogliśmy  podziwiać widoki na Połoninę Wetlińską,  Caryńską oraz gniazdo Tarnicy, czyli grupę najwyższych bieszczadzkich szczytów po polskiej stronie. Oczywiście panorama obejmuje również fragmenty ukraińskich oraz słowackich rubieży.

- Połonina Caryńska  1297 n p m to jedna najjaśniejszych bieszczadzkich gwiazd. Zwana również jako Berehowska, wyśmienite widoki, wiatr we włosach i uśmiech na twarzy. I co ciekawe, wycieczka wcale nie była szalenie długa, ani okrutnie forsowna. Choć jak to w górach, trochę tych metrów trzeba było oczywiście przejść.

- Zagroda Żubra w Mucznem. To pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. W obiekcie podziwialiśmy żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Zagroda pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

- Torfowisko Tarnowa Wyżyna. Torfowisko położone jest na terenie nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna. Podzielone jest na dwie części oddzielone potokiem. Mniejsza część jest w zasadzie niezalesiona. W ramach udostępniania turystycznego, zbudowano tu drewniane pomosty, po których należy się poruszać zwiedzając torfowisko. Większy płat torfowiska to ścieżka prowadząca kilkadziesiąt metrów przez łąkę, następnie należy przejść potok (i bobrowe rozlewisko) drewnianą kładką - a dalej podobnie jak na mniejszym płacie ułożone są drewniane pomosty.

Na zakończenie każdego dnia intensywnie spędzonego w górach rozpalaliśmy ogniska  i piekliśmy kiełbaski, następnie udawaliśmy się na zasłużony odpoczynek do naszych namiotów.

Po czterech dniach pełni wrażeń, zrelaksowani wyruszyliśmy w drogę powrotną do Hrubieszowa. 

 

Utworzono: 15.06.2022