POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKO – TEATRALNY

Utworzono dnia 22.11.2015

 "Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym                                                 i metaforą i najczęściej marzeniem jeszcze".
                                                                                                       Zbigniew Herbert


         I my ulegliśmy czarowi poezji – ćwiczyliśmy wytrwale własne interpretacje wierszy znanych poetów polskich i zagranicznych, ucząc się tekstów na pamięć. A wszystko po to, by wystąpić w I edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko – Teatralnego pod hasłem "W jesiennym nastroju". Swoje recytacje lub fragmenty dramatyczne prezentowało dnia 19 listopada 2015 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dołhobyczowie kilkadziesiąt osób spośród nas – młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych z powiatu hrubieszowskiego. Zebrane jury oceniało nas w dwóch kategoriach sztuki do wyboru: recytacji i formy teatralnej oraz w dwóch kategoriach wiekowych: 14-18 lat i powyżej 18 lat.
         Konkurs zorganizowany był bardzo profesjonalnie, a liczny odzew miłośników poezji chcących recytować "jesienne" wiersze albo zaprezentować swoje umiejętnosci aktorskie zaskoczył nawet członków Komisji. Cała inicjatywa służyła kilku ważnym celom: przede wszystkim miała aktywizować artystycznie osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawnosci, kształtować pozytywne postawy w walce z chorobą i niepełnosprawnością, rozwijać wyobrażnię twórczą oraz zdolności recytatorskie i aktorskie osób niepełnosprawnych, a także propagować zasoby bibliotek.
         Jury konkursowe miało trudny orzech do zgryzienia – poziom prezentowanych recytacji i scenek teatralnych był bardzo wysoki i wyrównany pod względem wartości artystycznych i umiejętności interpretacyjnych wykonawców poszczególnych utworów. Po długich obradach Komisja przyznała ogółem kilkanaście wyróżnień w obu kategoriach sztuki, honorując laureatów cennymi nagrodami książkowymi i pamiątkowymi.
        W Konkursie wzięło udział 10 uczestników naszego Warsztatu: ośmioro recytatorów (Marta Kątek, Kazimierz Kurzawa, Gustaw Mędrek, Beata Oliwiak, Agnieszka Suchecka, Anna Szady, Sławomir Szczepański, Katarzyna Wierzchowska) i pięcioro aktorów (Marcin Czausz, Jadwiga Bednarek, Gustaw Mędrek, Beata Oliwiak, Sławomir Szczepański - niektórzy z nich występowali w obu kategoriach). W kategorii recytacji wyróżnienia otrzymali: Marta Kątek, Beata Oliwiak i Gustaw Mędrek, a w kategorii formy teatralnej: Beata Oliwiak, Jadwiga Bednarek, Marcin Czausz, Gustaw Mędrek i Sławomir Szczepański.
        Jury podkreśliło jednak, że zwycięzcami w tym Konkursie są wszyscy bez wyjątku, ponieważ w niezwykły sposób propagują poezję i dramat w społeczności osób niepełnosprawnych i nie tylko. Następnie zaprosiło chętnych do udziału w II edycji – za rok.

Utworzono: 11.07.2017