Rola posiłków w ciągu dnia cz.1

Utworzono dnia 19.04.2021

Tempo współczesnego życia jest olbrzymie. Praca, zajęcia, obowiązki domowe pochłaniają prawie całą dobę. Ciężko jest znaleźć czas na spokojne zjedzenie posiłku. Jest to jednak niezwykle ważne nie tylko ze względu na zdrowie, ale również dobre samopoczucie oraz wygląd.

Ile posiłków?

Najkorzystniejsze, z punktu widzenia zdrowotnego oraz wpływu na samopoczucie, jest spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, jednak nie mniej niż 3.

Odstępy miedzy posiłkami

Odstępy między poszczególnymi posiłkami nie powinny być mniejsze niż 2 godziny i większe niż 3-4 godziny. Minimalny, 2–godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi posiłkami pozwala na ustabilizowanie poziomu hormonów, które produkowane są po spożyciu posiłku. Przerwy nie dłuższe niż 3-4 godziny zapobiegają zaś spadkom poziomu glukozy we krwi, co może skutkować zaburzeniami koncentracji, ospałością oraz rozdrażnieniem.

Największym posiłkiem powinien być obiad, zaś śniadanie powinno być bardziej obfite niż kolacja. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób nie spożywa śniadań oraz pomija posiłki w pracy czy na zajęciach co skutkuje „nadrabianiem” zaległości wieczorami. Taki nawyk sprzyja odkładaniu się nadprogramowych kilogramów. Całodzienna głodówka (bo tym jest dla organizmu spożywanie pierwszego posiłku w godzinach popołudniowych) rozregulowuje metabolizm, a spożycie jednorazowo dużej ilości kilokalorii (wieczorne „nadrabianie” zaległości) powoduje, że organizm powstały nadmiar magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd już prosta droga do powstania nadwagi i otyłości.

Śniadanie, obiad i kolacja

Pierwszy posiłek (śniadanie) powinien być spożywany do godziny po wstaniu z łóżka, aby dostarczyć organizmowi paliwa po kilkugodzinnej przerwie nocnej. Ostatni posiłek (kolacja) najlepiej jest spożywać na 2-3 godziny przed pójściem spać. Pozwoli to uporać się z trawieniem pokarmu przed snem, który jest czasem spowolnienia funkcji układu pokarmowego. 

Jeśli tryb życia nie pozwala na spożywanie obiadu w ciągu dnia, lepiej jest go przygotować samodzielnie i zjeść w porze wieczornej niż zupełnie pomijać lub sięgać po przypadkowe produkty.

Stałe pory spożywania posiłków

Ostatnim aspektem, o który warto zadbać są stałe pory spożywania posiłków. Organizm przyzwyczaja się do sztywnych godzin przyjmowania pokarmu, wydzielając w wyuczonych czasie hormony regulujące uczucie głodu i sytości oraz enzymy trawienne. Sygnały te nie pojawiają się z dnia na dzień, ich wytworzenie trwa zazwyczaj kilka tygodni. Pomagają one utrzymać regularność posiłków oraz zapobiegają pojawianiu się wilczego głodu w ciągu dnia.

Regularne spożywanie posiłków jest jedną z najważniejszych zasad zdrowego żywienia. Zadbanie o ten aspekt diety może wspomóc utrzymanie szczupłej sylwetki, poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.