Sekcja OS "Kusy"

Sekcja Olimpiad Specjalnych "KUSY"

SEKCJA OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie powstała w 1997 roku i przybrała nazwę „Kusy” nawiązując do nazwiska słynnego polskiego biegacza olimpijczyka Janusza Kusocińskiego. Wiodące dyscypliny sportowe w sekcji to:

  • Lekkaatletyka,
  • Podnoszenie ciężarów,
  • Tenis stołowy.

Od 1997 roku zawodnicy sekcji mają szanse uczestnictwa w zawodach sportowych różnej rangi zaczynając od lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Kilku zawodników reprezentowało Polskę na mityngach europejskich z bardzo dobrymi wynikami. W dorobku sekcji mamy złotych, srebrnych i brązowych medalistów z mityngów w Dublinie oraz Livingstone. Zawodnicy z sekcji podnoszenia ciężarów oraz trenujący lekką atletykę też odnoszą bardzo dobre wyniki w swoich konkurencjach sportowych. Zdobyli już wiele medali złotych w Poznaniu, Gdańsku, Skarżysku Kamiennej, Jeleniej Górze oraz w Warszawie.

Największym sukcesem naszej sekcji jest zawodniczka Beata Oliwiak, która dzięki talentowi oraz systematycznym treningom doskonalącymi techniki gry stała się wybitną tenisistką o europejskiej klasie w grze singlowej i w deblu. Na igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Warszawie zdobyła dwa złote medale (2010), w Bydgoszczy (2014) złoto: w grze pojedynczej i w grze deblowej mieszanej, w Trzciance (2016) Beata Oliwiak i Mariusz Kudrel zdobyli złoto w dwóch konkurencjach – grze pojedynczej i mikście, Łukasz Kwarciński – wywalczył dwa złote medale (w grze pojedynczej i w deblu). Podczas zawodów w Katowicach (2018) w grze singlowej wywalczyła złoty medal. Duże sukcesy odniosła również na arenach międzynarodowych w Atenach (2011) – zdobywa dwa medale brązowe i jeden srebrny Kolejne sukcesy odniosła w Antwerpii (2014) zdobywając medal brązowy i medal srebrny. Potwierdziła swoje mistrzostwo w Los Angeles (2015) dwoma złotymi krążkami: w konkurencji indywidualnej i w grze deblowej.

Utworzono: 04.07.2017