Ćwiczenia na kręgosłup

Utworzono dnia 07.04.2021

Pandemia koronawirusa  spowodowała duże ograniczenia ruchowe, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan funkcjonalny naszego kręgosłupa. Zaproponuję dzisiaj kilka   ćwiczeń na kręgosłup,  będą świetne na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni pleców, wzmocnienie ramion i barków, rozciągnięcie mięśni brzucha, mięśni kulszowo-goleniowych, mięśni dwugłowych i czworogłowych ud. Ćwiczenia te są też niezwykle pomocne i skuteczne w profilaktyce zwyrodnień kręgosłupa, wpływają na poprawę sprawności ogólnej oraz działają przeciwbólowo. Poniższe przykłady ćwiczeń można wykonywać samodzielnie w domu.

Ćwiczenie na rozciąganie mięśni przykręgosłupowych - „koci grzbiet”

Pozycja wyjściowa: klęk podparty, kolana i stopy ustawione na szerokości bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków - wypchnij kręgosłup jak najbardziej do góry jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowe.j Wytrzymaj 3 sekundy, a następnie powróć do pozycji wyjściowej.  Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie na wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych - „pół-kołyska”

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, dłonie ułożone pod brodą, oparte o podłoże, głowa skierowana wzrokiem do podłogi, nogi proste na szerokość bioder - unieś do góry tułów, nie odrywaj brzucha i bioder od podłoża. Wytrzymaj około 5-10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie na wzmocnienie barków -  „pies z głową” w dół

Pozycja wyjściowa: leżenie na brzuchu, ręce oparte o podłoże na wysokości barków, głowa skierowana wzrokiem do podłogi, nogi proste na szerokość bioder - wyprostuj ręce unosząc jednocześnie tułów do góry,  wzrok skierowany jak najdalej do sufitu. Pamiętaj, aby nie odrywać bioder od podłogi. Wytrzymaj 5 sekund w tej pozycji, a następnie ustaw się w klęku podpartym i przejdź do tzw. „psa z głową w dół”. Odepchnij się z rąk prostując plecy i układając ciało w pozycji trójkąta. Pozostań w pozycji około 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Ćwiczenie na rozciąganie mięśni przykręgosłupowych „ukłon japoński”

Pozycja wyjściowa: siad klęczny podparty, kolana ustawione na szerokości bioder, pięty złączone – unieś proste ręce w górę  robiąc skłon w przód, do tzw. „ukłonu japońskiego”, staraj się, aby wyciągnąć ręce jak najdalej w przód. Wytrzymaj 10 sekund. Pamiętaj, aby nie odrywać pośladków od pięt. Powtórz 5 razy.

Ćwiczenie na wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego „kołyska”

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, dłonie ułożone pod brodą, głowa skierowana wzrokiem do podłogi, nogi proste na szerokość bioder -  złap rękami kostki, a następnie unieś do góry górną cześć tułowia oraz nogi, układając ciało w kształt kołyski. Wytrzymaj 5-10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Ćwiczenie na wzmocnienie mięśni pleców „nożyce”

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, dłonie oparte o podłoże ułożone pod brodą, głowa skierowana wzrokiem do podłogi, nogi proste na szerokość bioder - ułóż czoło na dłoniach,  zacznij unosić w powietrzu raz jedną, raz druga nogę do góry. Wytrzymaj 10-20 sekund i wróć do pozycji wyjściowej rozluźniając mięśnie. Powtórz 5 razy.

Ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha „pół-brzuszki”

Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, zgięte stawy biodrowe i kolanowe, stopy oparte na podłożu, ręce wzdłuż tułowia - napnij mięśnie brzucha unosząc jednocześnie górną część tułowia (od łopatek), wytrzymaj 3 sekundy, a następnie rozluźnij mięśnie. Powtórz 15 razy.