Do ogrodu po zdrowie - jaki wpływ ma na nas praca przy roślinach?

Utworzono dnia 22.04.2021

Własne warzywa, owoce, miejsce do relaksu to nie jedyne zalety posiadania własnego ogrodu. Praca wśród roślin korzystnie wpływa także na nasze zdrowie.

Ogrodowa aktywność pozwala nam „zaliczyć” codzienną porcję ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Stare chińskie przysłowie głosi: "Jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę - upiecz prosię, jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - uprawiaj ogród". Uprawianie ogrodu korzystnie wpływa na nasze ciało, umysł i duszę.

Dobroczynny wpływ pracy w ogrodzie na zdrowie człowieka potwierdzają naukowcy. Przeprowadzone jeszcze w XIX wieku badania dr Benjamina Rusha wykazały jej terapeutyczne działanie na nasze zdrowie psychiczne. Psychologowie podkreślają natomiast relaksacyjno – medytacyjny aspekt przebywania w ogrodzie.

Badacze zwracają również uwagę na korzystny wpływ jaki na pracę ludzkich organizmów mają rośliny. Większość z nich wydziela tzw. związki fitoncyndowe, których bakteriobójczo – neutralizujące właściwości zmniejszają ryzyko problemów z różnymi chorobami.

Co ciekawe, przebywanie w ogrodzie korzystnie wpływa także na kondycję naszych kości. Pielęgnacja roślin wiąże się siłą rzeczy z wykonywaniem najróżniejszych ćwiczeń oporowych, a to właśnie one wzmacniają wytrzymałość kości i pomagają w ochronie przed osteoporozą. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że regularnie pracujące w ogrodzie kobiety w wieku 50 lat i powyżej miały większą gęstość kości niż przebadane osoby uprawiające innego rodzaju aktywności, np.:  aerobik, bieganie czy taniec.

Dla wielu osób ogród to jednak przede wszystkim miejsce, z którego pozyskują zdrową żywność dla siebie i domowników. W czasach zdominowanych przez intensywne uprawy i  produkty wysokoprzetworzone, pokarmy z własnych upraw mogą być prostym sposobem na zdrowy styl życia. Właśnie dlatego ogrodnictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Lista zalet terapii ogrodem:
- zmniejsza depresję,
- eliminuje stres, niepokój i lęki,
- daje satysfakcję,
- wpływa na kondycję fizyczną,
- polepsza jakość życia,
- zwiększa poczucie wspólnoty,
- pozytywnie nastraja,
- odpręża,
- zwiększa uważność.

 Wszystko począwszy od sadzenia, po zabiegi pielęgnacyjne roślin czy zbieranie i przetwarzanie owoców - korzystnie wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Co więcej, w ogrodnictwie jest coś magicznego. Słońce, woda i systematyczna pielęgnacja sprawiają, że maleńkie ziarno zamienia się w roślinę bogatą w składniki odżywcze. To mały cud! Z całą pewnością każdy pasjonat ogrodnictwa zna to niesamowite uczucie, kiedy pąk róży przekształca się w niesamowite arcydzieło, jakim jest jego rozkwitnięty kwiat, albo kiedy z maleńkiego nasiona wyrasta sporych rozmiarów drzewko pomidorowe, a na nim pojawiają się pomidory.

Dlatego jak najczęściej przebywajmy i pracujmy w swoich ogródkach i ogrodach. Zachęcam.