DOSKONALENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH W ZAKRESIE POZYSKIWANIA WIEDZY W INTERNECIE PRZEZ GRUPĘ SŁUCHACZY „RADIA SOVO”

Utworzono dnia 18.03.2021

Grupa słuchaczy „Radia SoVo” – dostępne radio internetowe z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Hrubieszowie  w miesiacach styczniu  lutym i w marcu doskonaliła swoje  kompetencje cyfrowe w zakresie zdobywania wiedzy w Internecie.
Zajęcia obejmowały następujące zagadnienia:

• wyszukiwanie potrzebnych informacji i korzystanie z wyników wyszukiwania;

• rozumienie, co to jest wyszukiwarka;

• zdobywanie wiedzy w interesujących obszarach;

• znajomość i korzystanie z serwisów informacyjnych;

• rozumienie, co to są fałszywe wiadomości (Fake News);

• sprawdzanie czy znalezione informacje są prawdziwe;

• umiejętność znalezienia w internecie serwisów wideo i filmowych, muzycznych, radia i telewizji internetowej;

• pozyskanie wiedzy na temat praw autorskich, pobierania plików i możliwości ich wykorzystania.

• nabycie umiejętności znalezienia w internecie serwisów wideo i filmowych, muzycznych, radio i telewizji internetowej;

• nabycie umiejętność znalezienia rozrywki online;

• zdobycie wiedzy na temat praw autorskich (kiedy można pobrać zdjęcia, pliki i co z nimi można zrobić);

• zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących blokowania niepożądanych treści np. na YouTube;

• nabycie umiejętności samodzielnego odsłuchiwania audycji radiowych na portalu https://radiosovo.pl/ oraz ich komentowanie.

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, Dzięki odpowiedniemu podejściu i znajomości zasad użytkowania zasobów internetowych możemy zgłębiać wiedzę, rozwijać swoją kreatywność, a nawet poczuć się częścią społeczności. Warto jednak pamiętać, że internet to także potencjalne niebezpieczeństwo: nieprawdziwe informacje, fałszywi znajomi, czy osoby chcące wyłudzić dane osobowe.

Aby przybliżyć temat grupa słuchaczy opracowała zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego

4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

Pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, jakie informacje udostępniacie.


 

Utworzono: 18.03.2021