Edukacja kulturalna w dobie pracy zdalnej czyli e-muzea jako ciekawy sposób na spędzenie czasu w domu. Zamki i pałace wirtualnie

Utworzono dnia 23.04.2021

Za daleko do Krakowa? Nie po drodze do Łańcuta? Zbyt tłoczno, by jechać do Warszawy? A gdyby tak każde z tych miejsc móc odwiedzić niezależnie od odległości, wczesnym rankiem albo późnym wieczorem? W każdym z nich znajduje się znane muzeum, które ... zostało zamknięte.

Zagrożenie epidemiologiczne w naszym kraju zmusiło instytucje kulturalne do zamknięcia swych drzwi przed zwiedzającymi. Mało tego - groźny koronawirus pozamykał nas w domach. Izolacja, jakiej - przykładem innych krajów - mogliśmy się spodziewać również w Polsce, mimo wszystko trochę nas zaskoczyła. Choć niektórzy pracują zdalnie w ramach tzw. home office.

Co robić, będąc zamkniętym kolejny dzień w czterech ścianach własnego M? Można odwiedzić muzeum, a najlepiej zaplanować wycieczkę po muzealnej mapie Polski. To możliwe, mimo nieczynnych muzeów i - jak się okazuje - logistycznie banalnie proste.

Myśleliście kiedyś o tym, by pójść do muzeum w piżamie albo z paczką ciasteczek, po których pozostają okruszki? Chcielibyście wejść do środka z pominięciem turystów stojących w długim kordonie do kasy i w dodatku bez biletu? To prostsze niż myślicie.

Wiele polskich muzeów możecie zwiedzić nie wychodząc nawet z domu. A wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i spacerom w wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą internetu możecie więc teleportować się do wybranego e-muzeum i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

 

Zamek Królewski w Warszawie

Każdemu, kto nie może w tym momencie wybrać się do stolicy, Zamek Królewski w Warszawie udostępnia swoją kolekcję w przestrzeni wirtualnej, w której prezentuje skąpaną w złocie Salę Wielką, przystrojony w fuksjowe szaty Pokój Audiencjonalny Stary, Salę Rady i Salę Tronową w dostojnym odcieniu bordo, a także Pokój Marmurowy, Salę Gwardii Koronnej, Salę Canaletta, Salę Rycerską, Pokój Sypialny i Garderobę Króla. Zobaczycie w nich przepięknej urody malowidła, które ze ścian wspinają się aż na sufit, misternie wykonane zdobienia i sztukaterie, oryginalne posadzki, imponujących rozmiarów lustra, meble z epoki i wspaniałe kryształowe żyrandole, które o zmierzchu tworzą niezwykły nastrój.

Zamkowe wnętrza robią niezwykłe wrażenie, jednak możecie ich jeszcze intensywniej doświadczać, korzystając z nowoczesnych technologii w postaci smartfona i okularów Google VR. W ramach wirtualnej wycieczki zobaczycie również Warszawę z lotu ptaka, zarówno za dnia, jak i

w nocy, poprzecinaną mostami Wisłę, charakterystyczną architekturę stolicy z Pałacem Kultury i Nauki, Zamkiem Królewskim, Stadionem Narodowym czy Placem Zamkowym na czele. Wycieczkę możecie zakończyć w Pałacu Pod Blachą, w którym zobaczycie m. in. Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego odtworzony na podstawie wnikliwych badań i stylizowany na XIX-wieczne wnętrze, godne tego ówczesnego generała, ministra wojny i Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałka Francji.

Wirtualne zwiedzanie: https://www.ai360.pl/panoramy/85

https://sztukakadru.pl/wp-content/uploads/panoramy/palac-pod-blacha/palac-pod-blacha.html

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce – Zamek Książ w Wałbrzychu, zwykle otwarty dla zwiedzających, tym razem zaprasza do zwiedzania swych wnętrz w przestrzeni wirtualnej, w której prezentuje m.in.: Salę Maksymiliana z oknami spinającymi sufit z podłogą, Salę Balową, która przypomina raczej salę konferencyjną, Hol Myśliwski z misternie zdobionym kominkiem opalanym drewnem, a także kilka salonów utrzymanych w różnych stylach. Wszystkie znajdują się w układzie amfiladowym, więc płynnie przechodząc z jednego do drugiego, przekonacie się, że Salon Zielony i Biały, mimo innych nazw, są do siebie bardzo podobne, w Salonie Chińskim wrażenie zrobią na Was piękne murale przedstawiające pawie, a w Salonach Gier i Barokowym – bogato zdobione tapety, jakie dziś widuje się tylko we wnętrzach z epoki.

Jeśli lubicie dreszczyk emocji, wyjdźcie na zewnątrz, by pod osłoną nocy zobaczyć Podziemny Tunel, a następnie zejdźcie do podziemi, które kryją Betonową Sztolnię z okresu II wojny światowej. Nie musicie martwić się brakiem przewodnika, obawiać chłodu, ciemności lub tego, że zabłądzicie w krętych korytarzach – siedząc przed komputerem we własnym domu, jesteście w pełni bezpieczni.

Wirtualne zwiedzanie: https://zamekksiaz.wkraj.pl/#/39541

Więcej informacji: Zamek Książ w Wałbrzych

 

Zamek w Łańcucie

Nie sposób wymienić wszystkie sale ekspozycyjne, które można wirtualnie zwiedzić w Zamku w Łańcucie. W każdej jednak możecie spędzić tyle czasu, ile zechcecie i - co ważne - bez konieczności poruszania się w obuwiu ochronnym. Prezentowane wnętrza, zaliczane do najpiękniejszych wnętrz pałacowych w Polsce, znajdują się na 3 kondygnacjach i pokazują, jak niegdyś mieszkały rodziny Lubomirskich i Potockich – ówczesnych właścicieli Łańcuta.

Zobaczycie tu naczynia, w których gotowano dla państwa, a następnie serwowano wystawne kolacje, portrety przedstawiające ich wizerunki, dzieła sztuki, meble z piękną tapicerką, oryginalne piece kaflowe, instrumenty muzyczne, misternie zdobione ściany i sufity, a nawet kolorowo dekorowaną miskę ustępową w jednym z kilku salonów kąpielowych. Pomieszczenia robią niemałe wrażenie, mimo że jesteśmy w nich tylko wirtualnie. Wyobraźcie sobie, ile wrażeń i emocji muszą wywoływać zwiedzane na żywo.

Wirtualne zwiedzanie: https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html

Więcej informacji: Zamek w Łańcucie

 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Wirtualny spacer rozpoczyna się od widoku na piękny zamek, w którym mieści się Muzeum Zamkowe w Pszczynie – obiekt o niezwykłych wnętrzach, cieszący oczy swą architekturą, aranżacją, umeblowaniem i barwami. Kolejne kondygnacje prezentują m.in.: salon dębowy, w którym cesarz podejmował ważne decyzje polityczne i militarne, gabinety do pracy, garderobę, sypialnie, w tym sypialnie z łóżkami pod baldachimem, łazienki, przedpokój będący tajnym przejściem pomiędzy apartamentami pani i pana domu, schody paradne i salę lustrzaną, bibliotekę, a także pokój poświęcony pamięci księcia Józefa Poniatowskiego.

Przechadzając się po wnętrzach, zobaczycie wspaniałe piece kaflowe, kominki, polichromowane krzesła weneckie, intarsjowane meble, meble w stylu chińskim oraz chippendale w salonie księżnej Daisy, trofea myśliwskie w postaci poroży, a nawet wypchanego żubra i dzika w Galerii Myśliwskiej, portrety w Galerii Portretów i eksponaty z różnych okresów zgromadzone na wystawie "Znane i Nieznane" w pokojach, które kiedyś zajmowali goście. "Wisienkę na torcie" stanowią buduar i sypialnia Księżnej Daisy, które można obejrzeć tylko podczas spaceru online, gdyż konserwator zdecydował o nieudostępnianiu ich zwiedzającym, którzy przyjeżdżają do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Wirtualne zwiedzanie: http://www.zamek-pszczyna.home.pl/wz/index.html

Więcej informacji: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Na stronie www Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeczytacie, że to okazała rezydencja z okresu późnego baroku, dawna siedziba rodów Bielińskich i Zamoyskich i jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych na terenie Europy. Na potwierdzenie tych słów Muzeum zaprasza do obejrzenia panoram sferycznych i gigapanoramy Salonu Czerwonego, którego ściany stanowią galerię portretów rodzinnych, portretów władców i postaci znanych z historii, ubranych w ozdobne, złote ramy. Spacerując po muzealnych wnętrzach, nie sposób nie zwrócić uwagi na przepych i bogactwo zdobień – piece wysadzane rzeźbionymi kaflami, sufity dekorowane sztukateriami, lambrekiny z aksamitu i adamaszku, które niczym grzywy zdobią okna, wzorzyste kobierce pochodzące z Turcji i Persji, czy intarsjowane i tapicerowane meble.

Gramofon, amerykańska pianola i włoski pianomelodikon w Salonie Czerwonym, ogromny księgozbiór w bibliotece czy stół do bilarda zdradzą Wam, jak właściciele spędzali czas wolny. Jeśli zechcecie zobaczyć, jak liczna i wielopokoleniowa była rodzina Zamoyskich, udajcie się do sieni, w której wisi ogromna rama prezentująca Drzewo Genealogiczne Domu Zamoyskich Herbu Jelita. Opuszczając zamkowe mury, możecie jeszcze zajrzeć do kaplicy z pięknym sklepieniem i witrażami, pospacerować po dziedzińcu oraz ogrodzie francuskim.

Wirtualne zwiedzanie: http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

Więcej informacji: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce