LIRYCZNE WSPOMNIENIE MARKA GRECHUTY

Utworzono dnia 26.11.2016

Jesienny, liryczny nastrój nieraz pobrzmiewał także w piosenkach Marka Grechuty, który zmarł dokładnie 10 lat temu. Gminna Biblioteka Publiczna w Dołhobyczowie postanowiła uczcić pamięć zamojskiego barda podczas realizacji II edycji Konkursu Literackiego właśnie pt. „W jesiennym nastroju”. Jego hasło – „Pamiętamy o Grechucie” – znakomicie oddali niepełnosprawni intelektualnie śpiewacy z całego powiatu hrubieszowskiego w swoich interpretacjach utworów niezapomnianego piosenkarza.
       Uczestnicy WTZ w Hrubieszowie w dniu 25 listopada 2016 roku również zaprezentowali własne wykonania wybranych piosenek Marka Grechuty. W kategorii „zespoły” nagrodę zdobył duet – Marta Kątek i Marcin Czausz – za utwór z dziedziny poezji śpiewanej pt. „Pamiętajcie o ogrodach”, który Grechuta wykonywał wspólnie z innymi artystami na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1977 roku, akompaniując do niego jednocześnie na fortepianie. Solistka Beata Oliwiak zaśpiewała na nutę bluesowo–jazzową piosenkę „Wolność”, którą także doceniło i nagrodziło jury konkursu. Atmosfera na widowni i wśród niepełnosprawnych artystów była rozśpiewana, pogodna i radosna, momentami refleksyjna.
       Dodatkowo Organizatorzy przedstawili wyniki ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego realizowanego pod hasłem: „Mój świat – podróż marzeń” i wręczyli nagrody jego laureatom.

Utworzono: 13.07.2017