Praca zdalna pracownia ogrodniczo - kwiatowa.

Utworzono dnia 31.03.2021

Wiosna to pora roku w której wszystkie drzewa, krzewy, kwiaty i trawy „budzą się do życia” po długiej zimie, wypuszczają lisie i pąki, potrzebują teraz dużo więcej wody i składników odżywczych. Również kwiaty, które posiadamy w swoich domach potrzebują teraz częstszego podlewania nie tylko wodą, ale również odpowiednimi nawozami wieloskładnikowymi. Teraz jest też dobry moment, na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Zachęcam do zatroszczenia się o posiadane kwiaty, aby cieszyły oczy pięknym wyglądem przez długie miesiące.

PIELĘGNACJA ROŚLIN DONICZKOWYCH W DOMU W MIESIĄCU KWIETNIU - PRACE KTÓRE WARTO WYKONAĆ:

HARTUJEMY ROZSADĘ PRZYGOTOWANĄ W DOMU – codziennie na kilka godzin wynosimy ją na zewnątrz, aby rośliny przyzwyczaiły się do panujących tam warunków.

REGULARNIE ZASILAMY ROŚLINY DONICZKOWE NAWOZAMI WIELOSKŁADNIKOWYMI. Liście bladych i osłabionych kwiatów, opryskujemy słabym roztworem nawozu, co przyśpieszy wnikanie pożywki do tkanek i spowoduje szybszą regenerację roślin.

REGULARNIE PODLEWAMY KWIATY DONICZKOWE uwzględniając gwałtowne zmiany warunków w momencie zakończenia okresu grzewczego. Okazy stojące w nasłonecznionych oknach, przy słonecznej pogodzie przesychają szybciej.

PRZYGOTOWUJEMY SADZONKI ROŚLIN. Umieszczamy je pojedynczo w małych pojemnikach albo po kilka w naczyniu z wodą.

Gdy wypuszczą korzenie, sadzimy je pojedynczo lub po kilka w pojemnikach z odpowiednim dla danego gatunku podłożu.

NADAL JEST DOBRY CZAS NA PRZESADZANIE KWIATÓW DONICZKOWYCH. Do świeżej ziemi i nieco większych pojemników przenosimy te, których bryły korzeniowe są mocno przerośnięte. Aby to sprawdzić wystarczy dobrze podlaną roślinę wybić na chwilę z doniczki.

KWIATY DONICZKOWE PRZESADZAMY GDY:

  • roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w doniczce,
  • korzenie rośliny przerastają donicę, wychodzą na wierzch ziemi lub poprzez otwory w dnie donicy,
  • po podlaniu cała woda natychmiast wypływa na podstawkę pod doniczką (prawdopodobnie korzenie zajęły już całą objętość donicy),
  • roślina osiągnęła spore rozmiary i w małej doniczce łatwo się przewraca,
  • starsze rośliny tracą zieleń, nie mają nowych przyrostów, liście zaczynają opadać,
  • podłoże, w którym rośnie roślina trzeba wymienić na nowe, gdyż straciło ono swoje właściwości, gleba stała się zbita (skorupa), wytwarza się na niej nieestetyczny osad.
  • przesadzamy też rośliny, które nie były przesadzane po zakupie. Bardzo często ziemia w donicach ze sprzedawanymi roślinami jest ziemią jedynie "produkcyjną" i roślina poczuje się lepiej po posadzeniu do lepszej ziemi.

6 KROKÓW BEZPIECZNEGO PRZESADZANIA KAŻDEJ ROŚLINY:

KROK  1. Obficie podlewamy roślinę przed przesadzeniem. Ułatwi nam to wyjęcie bryły korzeniowej z donicy.

KROK  2. W trakcie przesadzania powinnyśmy usunąć chore, nadmiernie splątane korzenie. Częściowo usuwamy również starą ziemię i rozluźniamy bryłę korzeniową.

KROK  3. Na dnie doniczki umieszczamy warstwę drenażu. Każda doniczka powinna posiadać otwór odpływowy w dnie.

KROK  4. Na warstwę drenażu wsypujemy nowe podłoże w takiej ilości, aby posadzona roślina nie wystawała ponad krawędź doniczki. Górna krawędź bryły korzeniowej powinna być ok. 2 cm poniżej brzegów doniczki.

KROK  5. Bryłę korzeniową obsypujemy z boków nową ziemią równomiernie, lekko ją uciskając. Nie należy nasypywać ziemi równo z krawędzią doniczki.

KROK  6. Po posadzeniu powinniśmy roślinę obficie podlać. Świeżo przesadzone rośliny możemy częściej zraszać, co pomoże szybciej zregenerować system korzeniowy.

WAŻNE: Nie powinniśmy nawozić roślin bezpośrednio po przesadzeniu, ponieważ większość sprzedawanych podłoży jest już wzbogacona nawozami i dodatkowe nawożenie mogłoby roślinom zaszkodzić. Podlewamy odżywką dopiero 2-3 tygodnie po przesadzeniu.

Po skończonej pracy trzeba wszystko oczywiście posprzątać i pamiętać o właściwej segregacji śmieci.