Pracownia gospodarstwa domowego. Wielkanocny koszyczek - Święconka co powinna zawierać

Utworzono dnia 02.04.2021

Święconka wielkanocna to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych. Święconka wielkanocna przygotowywana jest zazwyczaj w Wielką Sobotę rano. Zgodnie z katolickim zwyczajem tego dnia należy udać się do kościoła, by poświęcić pokarmy, które będą podane podczas wielkanocnego śniadania. W czasie obecnym w związku z epidemią koronawirusa  możemy "kultywować dobry zwyczaj" święcenia pokarmów w domu. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego. Możemy zatem poświęcić Pokarmy w domu tak jak w zeszłym roku, gdy Wielkanoc również przebiegała w cieniu obostrzeń.

Co powinien zawierać koszyczek wielkanocny? Znaczenie potraw

W koszyczku wielkanocnym powinno się znaleźć 7 głównych pokarmów. Żadna z nich nie jest wkładana przypadkowo, każda ma swoje znaczenie, poparte wieloletnią tradycją.

  1. Jajka – koniecznie ugotowane. Są one symbolem odradzającego się życia, zwyciężenia śmierci przez Chrystusa, a także znakiem płodności. Do koszyczka zwykle wkłada się obrane jajko na twardo oraz wybrane pisanki.
  2. Kiełbasa oraz wędlina, które symbolizują bogactwo, dostatek – dziś mięso to pokarm powszedni, jednak przez wiele lat pozostawało pokarmem odświętnym lub przeznaczonym dla najbogatszych.
  3. Baranek (z cukru, z masła lub z ciasta) z czerwoną chorągiewką – symbol zmartwychwstałego Chrystusa oraz znak łagodności i pokory.
  4. Chrzan – niegdyś korzeń, obecnie częściej chrzan tarty. Symbol zdrowia, krzepy i witalności.
  5. Sól – według dawnych wierzeń sól miała odstraszyć zło. Ma też właściwości oczyszczające i jest symbolem prawdy. Nie tylko wzmacnia smak produktów, ale także chroni je przed zepsuciem.
  6. Chleb – podstawowy pokarm, bez którego trudno żyć, a także ważny symbol religijny. Przede wszystkim symbolizuje ciało Chrystusa, nawiązuje do cudu rozmnożenia chleba i łamania się chlebem podczas ostatniej wieczerzy.
  7. Kawałek babki, świątecznego makowca lub innego ciasta – oznaka naszych umiejętności, najlepiej więc, aby było ono zrobione własnoręcznie.

Produkty te umieszczamy w koszyczku na białej serwetce. Koszyczek przyozdabia się zwykle gałązkami bukszpanu, kolorowymi wstążeczkami, gałązkami bazi lub kwiatami. Wszystko należy przykryć ozdobną serwetką i zdjąć ją podczas święcenia pokarmów.

 

Po poświęceniu pokarmów święconkę należy odstawić w chłodne miejsce, aby produkty takie jak mięso oraz jajka się nie zepsuły. Zjeść ją można dopiero w Niedzielę Wielkanocną. Podczas śniadania wielkanocnego należy podzielić się święconką ze wszystkimi obecnymi (trzeba wziąć po kawałku każdego poświęconego produktu!), składając życzenia.

 

Składając bliskim wielkanocne życzenia, życzymy obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego, dni pełnych nadziei, że obdarzy nas potęgą miłości i wiary, obudzi w nas to, co uśpione, martwe, co najlepsze i najszlachetniejsze. Przecież czas Wielkiego Postu dany jest nam po to, by poprzez poskramianie nadmiernej konsumpcji i pokus ciała, doskonalić walory ducha.