Zwiedzamy Jurę Krakowsko - Częstochowską

Utworzono dnia 29.05.2023

9-12 maja 2023r  uczestnicy WTZ wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Jury Krakowsko Częstochowskiej. Teren położony w południowej Polsce, wschodnia część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Znajduje się w dorzeczu górnej Wisły oraz górnej Warty. Historycznie Wyżyna Krakowsko-Częstochowska leży w zachodniej Małopolsce przy granicy ze Śląskiem. Na Wyżynie zbudowano system średniowiecznych zamków, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego przed napadami z Górnego Śląska tzw. Orle Gniazda.

Pierwszy dzień naszej wycieczki przeznaczyliśmy na podróż i zakwaterowanie oraz obiadokolację w gospodarstwie agroturystycznym znajdującym się w malowniczej wiosce, częściowo leżącej na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego- Wola Kalinowska.     

Drugiego dnia naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania największej warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jej głównej atrakcji – Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, zwanego dawniej Małym Wawelem. Wzniesiony w XIV wieku zamek, jest jedną z najwspanialszych jurajskich warowni, której okazałe ruiny widoczne są już z daleka. Na zamku, zwiedziliśmy nową trasę z urokliwymi drewnianymi krużgankami.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był zamek Królewski w Bobolicach, który został zbudowany przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Zamek zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami.

 Tego samego dnia zwiedziliśmy zrekonstruowany Gród na Górze Birów na Wyżynie Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Wzgórze posiada charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu posiadało bardzo dobre cechy obronne. Wzgórze było miejscem osadnictwa wielu różnych kultur.

Trzeci dzień naszej wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego (OPN),  utworzony w 1956 roku. Położony jest na obszarze czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Zajmuje powierzchnię 21,46 km². Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.

Następnie udaliśmy się do zamku w Pieskowej Skale, którego wspaniałe oblicze było wykorzystywany w takich filmach jak: Janosik, Ogniem i mieczem czy Stawka większa niż życie. W pobliżu zamku w znajduje się wapienna skała zwana Maczuga Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą którą mieliśmy okazję podziwiać, wysokość maczugi wynosi około 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu doliny Prądnika i jest jedną z najbardziej znanych skał w Polsce.

Przepiękne widoki przy sprzyjającej pogodzie – dały nam wiele wrażeń i przeżyć. Idealna pogoda, magia i urok otaczających gór sprawiły, że wszystkim uczestnikom wycieczki było żal wracać do domu.

 

 

GALERIE